281
1070025

GALLERIMATTA, semiantik Azerbadjan, ca 545,5 x 102,5 cm (samt en kortsida med 2 cm slätväv).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
12 200 SEK

Mörkblå botten med polykroma medaljonger och stiliserade växtornament. Ljusgröngulmelerad huvudbård med blomrankor.

Abrascher. Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.