282
1070041

MATTA, semiantik Bachtiari "mille-fleur", ca 200,5 x 135,5 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Tätt polykromt blommönstrad botten med stor röd medaljong med blommor och palmetter, benvita hörnornament med arabesker och blommor. Bred röd huvudbård med palmett- och blomranka.

Något slitage och smutsig, fläckar. En kortsida saknar möjligen ett par knutrader.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.