286
1070034

MATTA, antik silke Feraghan/Keshan sannolikt, ca 215,5 x 144,5 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Benvit botten med polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Benvit huvudbård med stor palmett- och bladranka.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några hårda och några lite sköra. Långsidorna med trampveck, en kortsida saknar ett par knutrader, en kortsida med obetydliga skador.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

177. Terry O'Neill, "Faye Dunaway, Hollywood, 1977".
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Budhistorik
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
290 000

ditt bud
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
Aktuellt bud:
330 000 SEK