Benvit botten med polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Benvit huvudbård med stor palmett- och bladranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några hårda och några lite sköra. Långsidorna med trampveck, en kortsida saknar ett par knutrader, en kortsida med obetydliga skador.
Rolf Schmitz Collection.