287
1070028

MATTA, semiantik Ghom, ca 330,5 x 221 cm.

Utropspris
6 000 - 10 000 SEK
526 - 876 EUR
547 - 912 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Benvit botten med polykromt botehmönster och blomrankor. Smal benvit huvudbård med blom-, boteh- och bladmönster. Breda ljusblå sekundärbårder med boteh- och bladmönster.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck och lagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.