288
1070024

MATTA, semiantik Heris, ca 329-340 x 223,5-232 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Röd botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade palmetter, blommor, blad och arabesker. Bred mörkblå huvudbård med stor blom- och bladranka.

Smärre abrascher. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, lagningar. Kortsidorna saknar några knutrader.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.