286
1070034

MATTA, antik silke Feraghan/Keshan sannolikt, ca 215,5 x 144,5 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Benvit botten med polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Benvit huvudbård med stor palmett- och bladranka.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några hårda och några lite sköra. Långsidorna med trampveck, en kortsida saknar ett par knutrader, en kortsida med obetydliga skador.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.