291
1070032

MATTA, semiantik Isfahan sannolikt, figural, ca 214,5 x 137,5 cm.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
474 - 664 EUR
543 - 760 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Benvit botten med stort polykromt blommande träd med fågelbo, påfågel och andra fåglar, tiger och blommor. Bred vinrödmelerad huvudbård med fåglar, hjortar, rosor och blommande träd.

Obetydligt ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, brännskador. Långsidorna med trampveck, en kortsida med obetydlig lagning.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.