290
1070033

MATTFRAGMENT, antik Indien, Mogulriket 1600-1700-tal sannolikt, saff, ca 277 x 136 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Tre fält med nisch med polykroma spaljé- och blommönster. Benvit huvudbård med blomranka. Jämför mattfragment i the Textile Museum, Washington DC.

Avkortad, kompletteringar. Hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, skador, obetydliga hål.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Jämför tidskriften Hali, hösten 1984, text och plansch sid 328; Charles Grant Ellis Philadelphia bok, plansch 66a.