292
1070027

MATTA, antik Karabagh kelly, ca 575,5 x 209 cm.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Mörkbrun botten med polykromt heratimönster. Bred ljusröd huvudbård med granatäppel-, arabesk-, palmett och blomrankor.

Abrascher. Det mörkbrunfärgade garnet är ställvis korroderat. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar, trampveck, obetydliga skador och hål. Kortsidorna något skadade.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 502, "Internationella Höstauktionen", 27-29 november 1996, kat. nr 1217; Rolf Schmitz Collection.