293
1070022

MATTA, semiantik Keshan Motachem figural, ca 211 x 134 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Benvit botten med polykrom dekor av stora träd, blommor, fåglar, fågelbo, insekter, frukter samt röd nisch med blommande grenar. Överst kartuscher med inskriptioner. Bred blåmelerad huvudbård med träd, blommor och fåglar.

Smärre abrascher. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, något stel. Sidorna med trampveck och skador.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.