294
1070036

MATTA, old Kina, ca 177,5 x 92,5 cm.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
132 - 177 EUR
138 - 184 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Gul botten med polykrom medaljong och hörnornament. Bred kamelhårsfärgad bård med blommor.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck, kortsidornas baksida bandkantad.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.