295
1070029

MATTA, semiantik Kirman, ca 479 x 317 cm.

Matta, semiantik kirman, ca 479 x 317 cm.

Benvit botten med polykromt "mille fleur"-mönster, fåglar och stort livsträd. Ljust kamelhårsfärgad huvudbård med träd, fåglar och blommor. Breda rosa sekundärbårder med blomranka.

Smärre abrascher. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador och hål. Sidorna med trampveck.

Utropspris:

20 000 - 30 000 SEK

1 936 - 2 904 EUR

Klubbat pris:
95 000 SEK
Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 494, "Internationella Höstauktionen", 30 november-2 december 1994, kat. nr 1109; Rolf Schmitz Collection.

Om auktionen
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92