296
1070030

MATTA, semiantik Kirman "mille-fleur", ca 198,5 x 136,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Benvit botten med polykroma blommande livsträd, rosor och andra blommor. Bred benvit huvudbård med blommor och träd.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador. Långsidorna med trampveck.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.