298
1070038

MATTA, semiantik Ningxia, ca 328,5x191 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Ljust terrakottafärgad botten med polykroma medaljonger, blommor, bambu och fjärilar. Smal blekgul huvudbård med pionrankor.

Ställvis något blekt. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna och en kortsida med obetydliga trampveck, en kortsida något skadad.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.