299
1070039

MATTA, semiantik Ningxia, ca 197 x 127 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
278 - 370 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Ljust terrakottafärgad botten med polykrom blommedaljong, blomkrukor, symboler och hörnornament. Mörkblå huvudbård med meanderliknande mönster.

Ställvis något blekt. Något slitage och smutsig, fläckar, liten lagning. Kortsidorna saknar några knutrader.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.