300
1070037

MATTA, semiantik Ningxia, ca 167,5 x 69,5 cm.

Utropspris
800 - 1 000 SEK
71 - 88 EUR
74 - 92 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Ljust terrakottafärgad botten med polykroma blommor, frukter och två medaljonger med lejonhundar. Blekgul bård med blommor och symboler.

Ställvis något blekt. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, brännskada. Kortsidornas bård är senare, långsidorna med obetydliga trampveck och skador.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.