301
1070019

MATTA, semiantik Sarouk sannolikt, ca 193 x 141,5 cm (samt en kortsida med 1 cm slätväv).

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
221 - 265 EUR
230 - 276 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Benvit botten med springande hjortar, polykroma fåglar och djurhuvuden i träd, röda hörnornament. Mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, liten lagad reva. (Möjligen avkortade sidor.)

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.