302
1070045

MATTA, antik Senneh, ca 175,5 x 133,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Ljusgrön botten med polykromt heratimönster. Ljusblåmelerad huvudbård med blom- och bladranka.

Något slitage, smutsig, fläckar, i mitten stora lagade revor. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor. (Möjligen reducerad och ihopsydd.)

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.