Madeleine Pyk – en samling F769
304
1070035

MATTA, semiantik Täbris sannolikt, ca 393 x 284 cm.

Utropspris
12 000 - 20 000 SEK
1 140 - 1 900 EUR
1 300 - 2 170 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Benvitljusgrönmelerad botten med polykroma fåglar samt träd med blommor och granatäpplen. Ljusröd huvudbård med palmett- och blomranka.

Smärre abrascher. Något slitage och smutsig, fläckar, malskador. Långsidorna med smärre trampveck, senare fransar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.