305
1070046

MATTA, semiantik Vorwerk, ca 242,5 x 130 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
291 - 388 EUR
333 - 443 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Lejongul botten med polykromt kaukasiskt mönster med medaljonger och stiliserade blommor. Ljusrödmelerad huvudbård med rankor.

Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och skador, ett skadat hörn.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.