304
1070035

MATTA, semiantik Täbris sannolikt, ca 393 x 284 cm.

Utropspris
12 000 - 20 000 SEK
1 070 - 1 780 EUR
1 110 - 1 850 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Benvitljusgrönmelerad botten med polykroma fåglar samt träd med blommor och granatäpplen. Ljusröd huvudbård med palmett- och blomranka.

Smärre abrascher. Något slitage och smutsig, fläckar, malskador. Långsidorna med smärre trampveck, senare fransar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.