306
1070020

MATTA, antik Västpersisk figural, ca 409,5 x 269 cm.

Utropspris
18 000 - 25 000 SEK
1 590 - 2 210 EUR
1 660 - 2 300 USD
Klubbat pris
41 000 SEK

Röd botten med polykroma stiliserade rovdjur, hjortar, arabesk- och blomslingor. Bred ljusblå huvudbård med stor blom- och palmettranka.

De brunfärgade garnerna ställvis korroderade. Ställvis något blekt. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar varav några stela, smärre skador och lagningar, smärre malskador, lagad reva. Kortsidorna saknar yttre sekundärbårderna.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.