322
1069385

Fritiof Schüldt

(Sverige, 1891-1978)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Fritiof Schüldt
(Sverige, 1891-1978)

"Utsikt från Sjövillans balkong"

Signerad Schüldt och daterad -20. Duk 44 x 33 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Moderna", 28 oktober 2010, kat nr 1143; Rolf Schmitz Collection.

Stockholms stadsmuseum, "Målarna på Smedsudden", 1970.

Konstnär

Fritjof Schüldt var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm samt utomlands i Italien och Frankrike. Schüldt är främst känd för att ha utfört porträtt och figurkompositioner, stilleben och landskap från Frankrike och Italien. Han var medlem i Smedsuddskolonin där bland annat Gideon Börje ingick och ställde ut på Färg och Form. Schüldt arbetade genomgående i en finstämd kolorit och hans landskap har ofta ett lyriskt drag.