323
1061186

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris
880 000 SEK
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

"På stora bryggan"

Signerad C. Wilhelmson och daterad 1922. Olja på duk 78 x 60,5 cm.

Proveniens

Ingenjör Georg Hesselman, Stockholm; Åmells konsthandel, Stockholm; Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 16-17 maj 2000, kat nr 1022; Rolf Schmitz Collection.

Göteborg, 1923; Uppsala, Lund, 1924; Eskilstuna 1925; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Wilhelmson. Retrospektiv utställning", 3-25 februari 1934, kat nr 423; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson-Carl Wilhelmson", 15 januari-15 februari 1955, kat nr 319.

Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning under nr 573; Axel L. Romdahl, "Carl Wilhelmson", SAK, 1938, omnämnd samt avbildad sid 157, upptagen i katalogen under år 1922, sid 232 som nr 703.

I "På stora bryggan" demonstrerar Carl Wilhelmson sitt mästerliga handlag som skildrare av den svenska västkustens natursköna samt koloristiskt finstämda skådespel då dagen går mot afton och skymningen sakta närmar sig. Målningen är också en spännande skildring av hur den lokala ortsbefolkningen samexisterade med tillresta semesterfirare under de varma sommarmånaderna.

Carl Wilhelmsons levnadstecknare Axel L. Romdahl ägnar föreliggande målning stort utrymme i sin bok om konstnären från 1938:

"På stora bryggan' från 1922, en kvickt komponerad och läckert målad liten tavla med fullt av små tankfullt tanklösa små sommardamer i vitt och blått och rosa, rutigt med ibland - som väl det årets mode föreskrev. Ett par herrar och pojkar skymta vid bryggan till Societetshuset men eljest tyckes manfolket, det riktiga d.v.s. fiskarna och badgästseglarna, hålla till längre ut där båtarna ligger förtöjda, en eka, en jolle, en badgästbåt. Allt det andra är gjort mera på lek. Då han kom till båtarna klack det till i målaren och det blev allvar, sjömansförälskelse i skrovens linjer och riggens lutning. Spegelbilden av båtarna står lyriskt förklarad i det violbleka vattnet och luften dallrar över osköna och alldagliga badhuslängor som få något overkligt och drömlikt över sig i julikvällens halvdager".

Konstnär