349
1061195

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

"Landskap"

Olja på papper 19 x 23 cm.

Proveniens

Fröken Anna Sahlström, Torsby; Rolf Schmitz Collection.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii. Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj-juni 1939, kat nr 196.

Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan-mystikern-målaren. Del II", SAK, 1941, upptagen i katalogen sid 320 under nr 247.

Numrerad 2 i nedre högra hörnet.