350
1061194

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

"Spanskt landskap"

Olja på uppfodrad duk 18 x 24 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm; fröken Tyra Lindens samling, Stockholm; privat samling; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 565, "Höstens Klassiska", 6-9 december 2011, kat nr 97; Åmells konsthandel, Stockholm; Rolf Schmitz Collection.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii. Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj-juni 1939, kat nr 171; Konstnärshuset, Stockholm, "Ivan Aguéli 1869-1917. Utställning anordnad till 30-årsminnet av konstnärens bortgång", 29 november - 21 december 1947, kat nr 136; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Byström-Aguéli", 17 maj - 26 augusti 1984.

Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan-mystikern-målaren. Del II", SAK, 1941, upptagen i katalogen sid 318 under nr 213.

Numrerad 14 i nedre högra hörnet.