379
1069368

Helmer Osslund

(Sverige, 1866-1938)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 800 - 2 250 EUR
1 900 - 2 370 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Helmer Osslund
(Sverige, 1866-1938)

Hamnscen

Signerad Helm. Osslund. Troligen utförd 1894-95. Olja på papper uppklistrat på masonit 21,5 x 29,5 cm.

Proveniens

Åmells konsthandel, Stockholm; Rolf Schmitz Collection.

Åmells konsthandel, Stockholm, "Helmer Osslund", 26 oktober - 17 november 2001, kat nr 1.

Katalognumret har tidigare omväxlande kallats "Parisvy" och "Fransk hamn". Kännaren av Osslunds konstnärskap fil lic Nils-Göran Hökby resonerade kring dessa titlar i samband med att målningen ställdes ut år 2001:

"Den här målningen har kallats 'Parisvy', vilket kan förefalla en aning tveksamt; var är Seine så kilometerbred före meanderslingorna mot utloppet? En hamnbild från Le Havre eller Honfleur verkar mer sannolikt".

Om man betraktar signaturen och jämför den med ett av flodlandskapen från Rhen (kat nr 380, Flodlandskap från Rhen, olja på smörpapper uppklistrat på papp-pannå 25,5 x 34 cm, signerad Helmer Osslund och daterad Rhein -95) på föreliggande auktion ligger det emellertid nära till hands att datera denna komposition till samma år vilket i så fall innebär att det likaväl kan röra sig om ett motiv från Rhen eller en hamn i Holland via vilka Osslund reste till Skottland år 1895.

Dessa resonemang är dock av mindre betydelse i slutänden då målningen i sig är av störst intresse i det att den påvisar hur Osslund påverkats av impressionismen - inte minst Monets Le Havre-vy som gav rörelsen dess namn- och japonismens djärvt beskurna kompositioner där det begränsade synfältet skapar en känsla av rymd och rörelse; passande för en aspirerande ung målare som under dessa år syntes vara ständigt på väg.....

Konstnär