396
1061187

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

"Studie av fot"

Signerad A-li. Olja på papper uppfäst på pannå 34,5 x 22,5 cm.

Proveniens

Kamrer Knut Nyberg, Stockholm; Åmells konsthandel, Stockholm, Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 548, "Internationella vårauktionen", 27-30 maj 2008, kat nr 130; Rolf Schmitz Collection.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii. Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj-juni 1939, kat nr 201; Aguélimuseet, Sala, 1998.

Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan-mystikern-målaren. Del II", SAK, 1941, upptagen i katalogen sid 307 under nr 37.