395
1061182

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 200 - 71 000 EUR
56 100 - 74 800 USD
Klubbat pris
500 000 SEK
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

"Från stranden av Loire, motiv från Azay-le-Rideau"

Utförd omkring 1913. Olja på duk lagd på papp-pannå 37 x 44,5 cm.

Proveniens

Överintendent, fil. dr Axel Gauffin, Stockholm; privat samling; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 540, "Internationella Vårauktionen", 30 maj - 2 juni 2006, kat nr 95; Rolf Schmitz Collection.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii. Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj-juni 1939, kat nr 74; Konstnärshuset, Stockholm, "Ivan Aguéli - Utställning anordnad till 30-årsminnet av konstnärens bortgång", 29 november-21 december 1947, kat nr 76; Helsingfors, "Aguéli-Isakson-utställningen", 1948, kat nr 32; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Samlarnas utställning", 5-27 mars 1949; Galerie Blanche, Stockholm, "Ivan Aguéli. 1869-1917", maj 1957, kat nr 29; Göteborgs Konstmuseum, "Ivan Aguéli-utställningen", 1957, kat nr 37; "Aguéli-utställningen i Västerås", 1960, kat nr 19; Valby Kunstforening, Frederiksbergs Rådhus, Danmark, "Aguéliudstillingen", 25 februari-12 mars 1961, kat nr 50; Dalslands Museum, Upperud, "Ivan Aguéli. 1869-1917", 4 oktober - 31 december 1997, kat nr 56.

Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan - Mystikern - Målaren", del II, SAK, 1941, upptagen i katalogen sid 313 som nr 124, avbildad helsida i färg sid 8-9; "Konst i svenska hem", del II, vol. 8, upptagen sid 444 under samling 747: "F.d. Överintendent och Fru Axel och Britta Gauffin, Ålstens gård, Ålsten".

Ivan Aguéli målade under några varma höstmånader 1913 från trakten kring de franska floderna La Loire och L'Indre där han med utgångspunkt från byn Azay-le-Rideau utforskade det intagande landskapet. Den framstående Aguéli-experten Axel Gauffin skrev om målningarna från flodlandskapet:

"Man har anledning att frukta att mycket av vad Aguéli utförde sommaren och hösten 1913 vid Seines, Oises, Indres och Loires stränder har gått förlorat, och det erbjuder numera oövervinnerliga svårigheter att med bestämdhet lokalisera de bevarade dukarna. Men detta spelar mindre roll. De har aldrig sökt sitt värde som topografiska skildringar och vedutor. De hör hemma i den förklarande värld som äntligen hade öppnat sig för Ivan Aguéli".