40
1070227

BERGERER, ett par, av Claude Lerat (mästare i Paris 1785), Louis XVI, 1700-talets slut.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 220 - 3 110 EUR
2 320 - 3 240 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Bonad bok. Stoppad svängd rygg. Lös stoppad sittdyna. Krön med snidade plymer. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Båda signerade med kallstämpel "C*LERAT". Sitthöjd ca 42, total höjd 93 cm.

Lagningar. Senare fottrissor.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.