41
1070125

BERGERER, två snarlika, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI, varav en av Antoine Gailliard (mästare i Paris 1781).

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 190 - 3 070 EUR
2 280 - 3 190 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Vitmålade. Stoppad svängd rygg. Sittdyna. Kannelerade ben med rosettanfanger. En signerad med kallstämpel på framsargen "A GAILLIARD". Sitthöjd ca 42, total höjd 97 cm.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.