41
1070125
BERGERER, två snarlika, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI, varav en av Antoine Gailliard (mästare i Paris 1781).

Vitmålade. Stoppad svängd rygg. Sittdyna. Kannelerade ben med rosettanfanger. En signerad med kallstämpel på framsargen "A GAILLIARD". Sitthöjd ca 42, total höjd 97 cm.

Utropspris:

25 000 - 35 000 SEK

2 420 - 3 388 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37