1070125

41. BERGERER, två snarlika, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI, varav en av Antoine Gailliard (mästare i Paris 1781).

Vitmålade. Stoppad svängd rygg. Sittdyna. Kannelerade ben med rosettanfanger. En signerad med kallstämpel på framsargen "A GAILLIARD". Sitthöjd ca 42, total höjd 97 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK / 2 420 - 3 388 EUR
Klubbat pris
26 000 SEK