1070227

40. BERGERER, ett par, av Claude Lerat (mästare i Paris 1785), Louis XVI, 1700-talets slut.

Bonad bok. Stoppad svängd rygg. Lös stoppad sittdyna. Krön med snidade plymer. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Båda signerade med kallstämpel "C*LERAT". Sitthöjd ca 42, total höjd 93 cm.

Lagningar. Senare fottrissor.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK / 2 420 - 3 388 EUR
Klubbat pris
20 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto