40
1070227

BERGERER, ett par, av Claude Lerat (mästare i Paris 1785), Louis XVI, 1700-talets slut.

Bergerer, ett par, av claude lerat (mästare i paris 1785), louis xvi, 1700-talets slut.

Bonad bok. Stoppad svängd rygg. Lös stoppad sittdyna. Krön med snidade plymer. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Båda signerade med kallstämpel "C*LERAT". Sitthöjd ca 42, total höjd 93 cm.

Lagningar. Senare fottrissor.

Utropspris:

25 000 - 35 000 SEK

2 420 - 3 388 EUR

Klubbat pris:
20 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.