426
1061174

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
195 000 SEK
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

"Landskap med väg"

Olja på papper lagt på duk 20 x 24 cm.

Proveniens

Fru Hertha Lublin, Stockholm; Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Konstauktion", 29 oktober 1958, kat nr 2 (avbildad halvsida i katalogen, plansch VII); direktör Fernström; Rolf Schmitz Collection.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii. Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj-juni 1939, kat nr 170.

Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan-mystikern-målaren. Del II", SAK, 1941, upptagen i katalogen sid 318 under nr 224.

Numrerad 40 i nedre högra hörnet.