457
1069441

Mina (Vilhelmina) Carlsson-Bredberg

(Sverige, 1857-1943)
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
177 - 221 EUR
184 - 230 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
(Sverige, 1857-1943)

Hus med rött tak, motiv från Moulinois

Monogramsignerad och daterad 1888. Olja på pannå 23,5 x 32 cm.

Proveniens

Redaktör Torsten Tegnérs samling; Lilla Bukowskis, Stockholm, auktion S082, februari 1996, kat nr 677; Rolf Schmitz Collection.