456
1069401

Sigfrid Ullman

(Sverige, 1886-1960)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Sigfrid Ullman
(Sverige, 1886-1960)

"Varberget", landskap från norra Halland

Signerad S. Ullman på spännram a tergo. Enligt uppgift av konstnären utförd 1915. Olja på uppfodrad duk 54,5 x 61 cm.

Proveniens

Conrad Pineus samling, kat nr 148 (förvärvad direkt från konstnären); Rolf Schmitz Collection.

Kunstforeningen, Kristiania (Oslo), "Ung svensk Kunst (Göteborgskolen)", 1915, kat nr 62; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Konstnärsförbundets utställning", 1916, kat nr 546; Den frie Udstilling, Köpenhamn, "Moderne svensk Kunst", 1916, kat nr 371; Konsthallen, Göteborg, "Conrad M. Pineus' samling", 1925; Konsthallen, Göteborg, "Sigfrid Ullman. Separatutställning", 1932, kat nr 3.

Carl Nordenfalk, "Katalog över Conrad M. Pineus Konstsamling", 1940, upptagen samt avbildad sid 240 som nr 148.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

72. Jaeger-LeCoultre, Reverso Classic, Medium Thin, ca 2020.
Utropspris
45 000 - 55 000 SEK
Budhistorik
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK