55
1070128
TABURETTER, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), gustavianska.

Bonat lövträ. Lös stoppad sits. Raka kannelerade ben med rosettanfanger över hörn. Båda signerade på ett bens ovansida under sitsen "IHS". Båda med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 40 cm.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

968 - 1 162 EUR

Klubbat pris:
20 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37