1070128

55. TABURETTER, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), gustavianska.

Bonat lövträ. Lös stoppad sits. Raka kannelerade ben med rosettanfanger över hörn. Båda signerade på ett bens ovansida under sitsen "IHS". Båda med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 40 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK/968 - 1 162 EUR
Klubbat pris
20 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto