54
1070243

STOLAR, fyra snarlika (2+2), gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1 410 - 1 770 EUR
1 470 - 1 840 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Grönmålade och bronserade. Svenska modellen, oval genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kannelerade ben med rosettanfanger över hörn. H-kryss. Sitthöjd 46 resp. 50 cm. Total höjd 99 cm.

Förstärkningar. Lagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

129. Giopato & Coombes, taklampa, "Bolle 14", Kalmar Werkstätten, för Firma Svenskt Tenn, 2015.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
30 000

ditt bud
Aktuellt bud:
30 000 SEK