54
1070243
STOLAR, fyra snarlika (2+2), gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Grönmålade och bronserade. Svenska modellen, oval genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kannelerade ben med rosettanfanger över hörn. H-kryss. Sitthöjd 46 resp. 50 cm. Total höjd 99 cm.

Förstärkningar. Lagningar.

Utropspris:

16 000 - 20 000 SEK

1 549 - 1 936 EUR

Klubbat pris:
17 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37