1070243

54. STOLAR, fyra snarlika (2+2), gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Grönmålade och bronserade. Svenska modellen, oval genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kannelerade ben med rosettanfanger över hörn. H-kryss. Sitthöjd 46 resp. 50 cm. Total höjd 99 cm.

Förstärkningar. Lagningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
16 000 - 20 000 SEK / 1 549 - 1 936 EUR
Klubbat pris
17 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto