1070243

54. STOLAR, fyra snarlika (2+2), gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Grönmålade och bronserade. Svenska modellen, oval genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kannelerade ben med rosettanfanger över hörn. H-kryss. Sitthöjd 46 resp. 50 cm. Total höjd 99 cm.

Förstärkningar. Lagningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
16 000 - 20 000 SEK/1 549 - 1 936 EUR
Klubbat pris
17 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto