53
1070244
STOLAR, fyra stycken, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), sengustavianska.

Gråmålade. Rygg med kopplat spjälknippe. Lös stoppad sits. Raka ben med rosettanfanger över hörn. Samtliga signerade "IHS" och tre med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 46, total höjd ca 94 cm.

Lagningar.

Utropspris:

8 000 - 12 000 SEK

774 - 1 162 EUR

Klubbat pris:
20 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37