1070244

53. STOLAR, fyra stycken, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), sengustavianska.

Gråmålade. Rygg med kopplat spjälknippe. Lös stoppad sits. Raka ben med rosettanfanger över hörn. Samtliga signerade "IHS" och tre med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 46, total höjd ca 94 cm.

Lagningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK / 774 - 1 162 EUR
Klubbat pris
20 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto