52
1070186
STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777), gustavianska.

Bonade. Genombruten rygg med spjälor. Dekor av knappar. Lös stoppad sits. Raka överkragade ben. Samtliga signerade IEH. Fem med Stockholm stolmakareämbetes stämpel. Sitthöjd ca 46, total höjd ca 88 cm.

Lagningar.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 420 - 2 904 EUR

Klubbat pris:
24 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37