1070186

52. STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777), gustavianska.

Bonade. Genombruten rygg med spjälor. Dekor av knappar. Lös stoppad sits. Raka överkragade ben. Samtliga signerade IEH. Fem med Stockholm stolmakareämbetes stämpel. Sitthöjd ca 46, total höjd ca 88 cm.

Lagningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK/2 420 - 2 904 EUR
Klubbat pris
24 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto