57
1070230
SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med rocailler, blommor och blad. I ramen infällt spegelglas. Signerad på baksidan med kallstämpel "NM", samt med Stockholms hallstämpel. Höjd 97, bredd 45 cm.

Senare mittglas. Ställvis anlupet glas. Ramglas med sprickor.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

774 - 968 EUR

Klubbat pris:
13 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37