58
1070148

SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Förgylld och bronserad. Krön med C-formationer och rocailler. Ramen med infällt spegelglas. Signerad med kallstämpel på baksidan "EG". Höjd 96, bredd 39 cm.

Delvis senare glas. Anlupet glas. Lagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.