1070148

58. SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.

Förgylld och bronserad. Krön med C-formationer och rocailler. Ramen med infällt spegelglas. Signerad med kallstämpel på baksidan "EG". Höjd 96, bredd 39 cm.

Delvis senare glas. Anlupet glas. Lagningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK/968 - 1 162 EUR
Klubbat pris
12 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto