58
1070148
SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.

Förgylld och bronserad. Krön med C-formationer och rocailler. Ramen med infällt spegelglas. Signerad med kallstämpel på baksidan "EG". Höjd 96, bredd 39 cm.

Delvis senare glas. Anlupet glas. Lagningar.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

968 - 1 162 EUR

Klubbat pris:
12 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37