59
1070174
SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustavianska.

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med kärve och bandrosett. I ramen pärlstav. Ljusarmar av mässing. Signerade med stämpel "IÅ" och "ETG" (Erik Törngren, förgyllare, 1780 driver hans änka verkstaden). Båda med Stockholms hallstämpel. Höjd 63, bredd 40 cm.

Krön med lagningar. En ljusarm med lagning.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

4 840 - 5 808 EUR

Klubbat pris:
105 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37