1070174

59. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustavianska.

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med kärve och bandrosett. I ramen pärlstav. Ljusarmar av mässing. Signerade med stämpel "IÅ" och "ETG" (Erik Törngren, förgyllare, 1780 driver hans änka verkstaden). Båda med Stockholms hallstämpel. Höjd 63, bredd 40 cm.

Krön med lagningar. En ljusarm med lagning.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK/4 840 - 5 808 EUR
Klubbat pris
105 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto