60
1070157

SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med bandrosett. Ljusarmar av mässing. Höjd 74, bredd 39 cm.

En med skadat glas. Lagningar. Senare ljusarmar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.