1070157

60. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med bandrosett. Ljusarmar av mässing. Höjd 74, bredd 39 cm.

En med skadat glas. Lagningar. Senare ljusarmar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK / 2 904 - 3 388 EUR
Klubbat pris