61
1070155

LJUSKRONOR, för sex ljus, ett par, av Olof Westerberg (verksam i Stockholm c 1769-1811) daterade 1789 och 1790.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 500 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
400 000 SEK

Burformad stomme av förgylld mässing behängd med droppformade prismor och margueriter, samt obelisker. Ristad signatur i bottenplattans insida. Nedtill klot. Den från 1790 dubbelsignerad samt inristat: Reparerat af CLL Nyberg 1849.Höjd 100, diam 62 cm.

Nagg.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Frans Olof Westerberg (1750-1811) var son till spegelfabrikör och handlaren Olof W och utbildades hos honom. Redan som 19-årig angavs enligt Kommerskollegiums räkenskaper för 1769 att han producerat 69 speglar, 66 lampetter samt 3 ljuskronor.