1070155

61. LJUSKRONOR, för sex ljus, ett par, av Olof Westerberg (verksam i Stockholm c 1769-1811) daterade 1789 och 1790.

Burformad stomme av förgylld mässing behängd med droppformade prismor och margueriter, samt obelisker. Ristad signatur i bottenplattans insida. Nedtill klot. Den från 1790 dubbelsignerad samt inristat: Reparerat af CLL Nyberg 1849.Höjd 100, diam 62 cm.

Nagg.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK / 14 521 - 19 361 EUR
Klubbat pris
400 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Frans Olof Westerberg (1750-1811) var son till spegelfabrikör och handlaren Olof W och utbildades hos honom. Redan som 19-årig angavs enligt Kommerskollegiums räkenskaper för 1769 att han producerat 69 speglar, 66 lampetter samt 3 ljuskronor.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto