1070155

61. LJUSKRONOR, för sex ljus, ett par, av Olof Westerberg (verksam i Stockholm c 1769-1811) daterade 1789 och 1790.

Burformad stomme av förgylld mässing behängd med droppformade prismor och margueriter, samt obelisker. Ristad signatur i bottenplattans insida. Nedtill klot. Den från 1790 dubbelsignerad samt inristat: Reparerat af CLL Nyberg 1849.Höjd 100, diam 62 cm.

Nagg.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK/14 521 - 19 361 EUR
Klubbat pris
400 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Frans Olof Westerberg (1750-1811) var son till spegelfabrikör och handlaren Olof W och utbildades hos honom. Redan som 19-årig angavs enligt Kommerskollegiums räkenskaper för 1769 att han producerat 69 speglar, 66 lampetter samt 3 ljuskronor.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto