57
1070230

SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med rocailler, blommor och blad. I ramen infällt spegelglas. Signerad på baksidan med kallstämpel "NM", samt med Stockholms hallstämpel. Höjd 97, bredd 45 cm.

Senare mittglas. Ställvis anlupet glas. Ramglas med sprickor.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.