101
1106657

JAKTBÄGARE, ett par, av Caspar Liendenberg, Stockholm, samt DESSERTSKED av Paul Zachun, Norrköping.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Förgylld mässing. Bägarna ovala med slät form, en stämplad CL den andra CL och LIENDENBERG (Caspar Christian L. privilegium av hallrätten att tillverka vissa metallarbeten 11/7 1745, död trol. 1768, änkan, död 1782, fortsatte verksamheten). Med graverade vapen, möjligen för ätten Dohna. Höjd 6,5 cm. Dessertskeden av franskmodell med avslutande rocaille stämplad Zachun (Paul Z silversmed verksam 1722-50, änkan nämnd 1753). Längd 17,5 cm.

Sliten förgyllning.

Både Liendenberg och Zachun tillverkade förgyllda föremål vid sidan av arbeten i argent haché, se t ex Bukowskis vårauktion 2002, A524, katalognummer 1096