118
1115427

LJUSSTAKAR, ett par, tillhört Silfversparre, Sverige, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
569 - 664 EUR
651 - 760 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Försilvrad mässing. Klockformad fot. Båda med slagna vapensköldar för ätten Silfversparre. Höjd 13 cm.

Sliten försilvring, bristningar, bucklor.

Liljevalchs konsthall 6 juni-4 september 2011, "Drömrummet".