Arne Jones E1299
119
1115429

LJUSSTAKAR, ett par, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk, gustavianska.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Vitmetall, ljushattar försilvrad mässing. Kannelerat kolonnskaft på kvadratisk sockel. Stämplade under ljushattarna med ett krönt W (Wedevågs bruk, grundat 1538), samt märkta "I.G" (Isak Gråsten, smed vid Wedevåg på 1810-20-talen). Vissa delar märkt med 1 och 8. Höjd 22 cm.

Wedevågs bruks historia, Stockholm 1944, sid. 235, jämför identiska ljusstakar.

Vid Vedevåg i Lindesbergs kommun förekom järnhantering redan under medeltiden men det var 1538 som bruksortens historia börjar på allvar i och med att Gustav Vasa lät anlägga ett statligt stångjärnsbruk på platsen i Linde bergslag. Många välkända vallonnamn var knutna till Wedevågs bruk under 1600- och 1700-talen då verksamheten utvecklades snabbt. Louis de Geer var involverad i bruket under en period då tiotusentals kanonkulor tillverkades här. Under 1700-talets början levererade man mer än 200 olika produkter från vad som nu hade blivit en av Sveriges allra viktigaste industrier och landets största järnmanufakturverk.