124
1106605

LÄSLJUSSTAKE, av Caspar Liendenberg (verksam i Stockholm från 1745), senbarock/rokoko, 1700-talets mitt.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Försilvrad mässing sk argent haché. Grönt glas. För två ljus, samt vaxstapelställ. Foten med Bérain-dekor. Stämplad "FÖRSILFV" och "LIENDENBERG" (Caspar Christian L. privilegium av hallrätten att tillverka vissa metallarbeten 11/7 1745, död trol. 1768, änkan, död 1782, fortsatte verksamheten). Höjd 53 cm.

Glaset sekundärt.

Liljevalchs konsthall 6 juni-4 september 2011, "Drömrummet".